Ostatnie wiadomości:
Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? - sobota, 10 sierpnia 2013 07:59
Narkotykowe eksperymenty legislacyjne - poniedziałek, 08 czerwca 2015 00:00
Pomoc MOPS nie zawsze skuteczna - niedziela, 02 czerwca 2013 14:21
Lekarstwo na cukrzycę lekiem dla narkomanów - niedziela, 21 kwietnia 2013 14:19
Komentatorzy o legalizacji marihuany - niedziela, 17 lutego 2013 09:58

W ratuszu leczą narkomanię... szczepionką na raka. I to bez programu

PDFDrukujEmail

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Walczą z rakiem, czy z narkomanią? Ciąg dalszy niejasności wokół szczepień przeciwko HPV
Praktycznie w całym kraju samorządy realizują programy walki z rakiem szyjki macicy. Aby zmienić niekorzystne statystyki umieralności, wiele miast profilaktycznie szczepi dziewczęta przeciwko wirusowi HPV. Od kilku lat podobne działania podejmowane są także w Szczecinku. Z niewielkimi, aczkolwiek bardzo istotnymi różnicami.
W artykule, zatytułowanym „Pomysł ratusza. Leczą narkomanię szczepionką na raka”, który ukazał się w 600 numerze Tygodnika Szczecineckiego „Temat”, zwróciliśmy uwagę na parę bardzo znamiennych faktów. Jeden z nich dotyczył tego, że aby realizować „program” szczepień przeciwko wirusowi HPV, miasto musi najpierw takowy mieć. Niestety, choć wymaga tego ustawa, Szczecinek, jak dotąd nie posiada żadnego uprawomocnionego przez Radę Miasta programu, który zawierały uzasadnienie działań, a także który określałby szczegółowe cele, odbiorców, czasowy zakres realizacji, budżet i sposoby monitorowania całości przedsięwzięcia. Zwróciliśmy również uwagę, że mimo braku wspomnianego programu, burmistrz co roku ogłasza konkurs na jego realizację.
Rzecznik UM Konrad Czaczyk dość zawile tłumaczył wówczas, że burmistrzowi, który ogłasza konkurs na realizację „programu”, wcale nie chodzi o realizację… programu. - Program, w znaczeniu jakie użyto ogłaszając konkurs, oznacza działanie długofalowe – enigmatycznie informował rzecznik.
Jakie są podstawy prawne takiego „ długofalowego działania”? Kiedy miasto ma zamiar owo działanie zakończyć? Jaką ostatecznie populację dziewcząt miasto zamierza zaszczepić? Ile łącznie owo „długofalowe działanie” będzie kosztować podatników? Odpowiedzi na te oraz na wiele innych nasuwających się pytań, niestety, nadal nie znamy.
Ale to nie wszystko. Wspomniane „długofalowe działanie” jest co roku finansowane z pieniędzy publicznych. Można przypuszczać, iż właśnie z tego powodu znalazło się ono jednak w uchwalonym przez Radę Miasta, jedynym zresztą w Szczecinku, programie zdrowotnym. Program ten wprawdzie dotyczy profilaktyki, ale nie jest to bynajmniej profilaktyka nowotworowa.
Przypomnijmy szczepienia przeciwko wirusowi HPV zostały ujęte w tegorocznym Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. A dokładniej, sprawę szczepień dla dziewcząt z rocznika 1999 zapisano w rozdziale, zatytułowanym: „Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych”.
Aby dowiedzieć się, dlaczego szczepienia przeciwko wirusowi HPV w ogóle znalazły się w programie poświęconym alkoholizmowi i narkomanii, próbowaliśmy skontaktować się z przewodniczącą Komisji Problemów Społecznych RM, Grażyną Kuszmar. Niestety, bezskutecznie. O odpowiedź poprosiliśmy więc rzecznika, Konrada Czaczyka. - Ujęto tę kwestię właśnie w tym programie, ponieważ alkoholizm i narkomania sprzyjają przypadkowym kontaktom seksualnym, które są źródłem zakażeń wirusami HPV.
Co wspomniane szczepienia mają wspólnego z działalnością edukacyjną, z zajęciami sportowo-rekreacyjnymi albo z dożywianiem dzieci? Nie wiadomo. Niewytłumaczalne wydaje się również to, dlaczego w całym dokumencie poświęconym alkoholizmowi i narkomanii nie pada ani jedno zdanie, które wyjaśniałoby, po co zawarto w nim kwestię raka szyjki macicy.
źródło http://temat.net