Ostatnie wiadomości:
Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? - sobota, 10 sierpnia 2013 07:59
Narkotykowe eksperymenty legislacyjne - poniedziałek, 08 czerwca 2015 00:00
Pomoc MOPS nie zawsze skuteczna - niedziela, 02 czerwca 2013 14:21
Lekarstwo na cukrzycę lekiem dla narkomanów - niedziela, 21 kwietnia 2013 14:19
Komentatorzy o legalizacji marihuany - niedziela, 17 lutego 2013 09:58

Narkotykowa plaga

200 mln ludzi co roku sięga na świecie po narkotyki, takie jak haszysz, marihuana, kokaina i heroina – wykazał raport opublikowany przez brytyjskie pismo medyczne „Lancet”.
Czasopismo wzięło pod uwagę opublikowane w ostatnich latach trzy badania na ten temat. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez Louisa Degenhardta z University of New South Wales w Sydney oraz Wayne’a Halla z University of Queensland. Wynika z niego, że od 125 do 203 mln osób zażywa narkotyki miękkie, takie jak marihuana i haszysz. Ponad 21 mln ludzi stosuje kokainę i opiaty, np. heroinę.

Po przeanalizowania wszystkich trzech badań „Lancet” uważa, że najbardziej prawdopodobne jest, że wszystkie rodzaje nielegalnych substancji odurzających zażywa na świecie 200 mln osób.

Jednocześnie pismo uważa, że większe od heroiny zagrożenie społeczne stwarza nadużywanie alkoholu. Według Światowej Organizacji (WHO) co roku przyczynia się on do śmierci 2,5 mln ludzi, głownie na skutek zawałów, marskości wątroby oraz wypadków.

Główny autor opracowania, John Strang z „Lancet”, krytykuje politykę zwalczania narkotyków. Jego zdaniem, powinna ona się skupiać na ograniczaniu ich konsumpcji. Wysoka cena narkotyków ani znaczne kary za handlowanie nimi w niewielkim stopniu wpływają na zahamowanie handlu narkotykami.

Opublikowany w 2011 r. raport Światowej Komisja ds. Polityki Narkotykowej stwierdza, że penalizacja narkotyków kosztuje rocznie 100 mld USD, a dostępność używek i tak rośnie. Skutkiem tego jest większa przestępczość, przemoc i korupcja. Wartość światowego rynku narkotyków wynosi 450 mld USD, co stawia go trzecim miejscu po rynku spożywczym i petrochemicznym.

zbw/ tot/
PAP - Nauka w Polsce