UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) ->>

Reklama

W Portalu

Narkomani z Pomorza dostaną metadon PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
Pełna desperacji walka osób uzależnionych od narkotyków o leczenie substytucyjne przyniosła efekty. Z Urzędu Marszałkowskiego dotarła do nas wczoraj informacja, że samorząd województwa pomorskiego zamierza uruchomić od 1 stycznia 2011 r. nową Poradnię Leczenia Uzależnień z programem leczenia substytucyjnego. Poradnia powstanie przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia i Współuzależnia od Alkoholu w Gdańsku.

- Są już zarezerwowane w NFZ środki na ten cel - twierdzi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Obecnie trwa procedura kontraktowania świadczeń w tym zakresie. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia w Gdańsku, w której prowadzona będzie terapia metadonowa, złożył ofertę do NFZ.

Metadon - substytut heroiny - zwany jest lekiem ostatniej szansy dla narkomanów. Wydawany jest jedynie tym uzależnionym, u których tradycyjne leczenie nie dało rezultatów. Stosuje się go na całym świecie, także w Polsce, gdzie do tej pory "białą plamą" na mapie leczenia substytucyjnego było Pomorze. W efekcie chcący się leczyć narkomani musieli jeździć po metadon do Świecia, Warszawy, a nawet Krakowa.

Brak miejsc leczenia substytucyjnego w Gdańsku był nawet przyczyną interwencji specjalnego wysłannika ONZ Ananda Grovera u prezydenta Pawła Adamowicza. Kilka tygodni temu grupa zdesperowanych narkomanów zaczęła składać do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe. Zapowiadali także złożenie pozwu zbiorowego przeciw NFZ.

Dorota Abramowicz
gdansk.naszemiasto.pl

Dodaj jako ulubiony (260) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Email

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Reklama

Reklama

Migawki

Rząd zliberalizuje politykę narkotykową. Prokurator będzie mógł umorzyć postępowanie. Nieprecyzyjne przepisy budzą kontrowersje.
 

Psycholog on-line

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Reklama

Facebook

R e k l a m a google

Migawki

Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? Na walkę z marihuaną państwo wydaje miliony złotych rocznie, miliony idą do kieszeni grup przestępczych, które hodują i dystrybuują używkę, najmniej wydajemy zaś na leczenie skutków używania. Zamiast zarabiać tracimy. Tymczasem zyski z legalnego obrotu marihuaną byłyby spore, nie tylko w wymiarze finansowym.  Szczegóły...

Dochody z prostytucji i handlu narkotykami będą wliczane do PKB
Od przyszłego roku Unia nałoży na wszystkie kraje obowiązek wliczania do PKB dochodów z szarej i czarnej strefy prostytucji i jej pochodnych, handlu narkotykami i przemytu. PKB wzrośnie, ale pieniądze pozostaną poza jurysdykcją państwa.
  Szczegóły...

Download NFSP!

Narkotykowe eksperymenty legislacyjne Dwanaście lat temu Portugalia wprowadziła bodajże największy na świecie legislacyjny eksperyment narkotykowy: depenalizację posiadania małych ilości narkotyków (2 g kokainy, 25 g marihuany i 5 g haszyszu) oraz karanie mandatem za przekroczenie wyznaczonego limitu… jak za parkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu. Dlaczego właśnie tam zdecydowano się na torowanie nowej drogi do dekryminalizacji narkotyków?   Szczegóły...