Ostatnie wiadomości:
Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? - sobota, 10 sierpnia 2013 07:59
Narkotykowe eksperymenty legislacyjne - poniedziałek, 08 czerwca 2015 00:00
Pomoc MOPS nie zawsze skuteczna - niedziela, 02 czerwca 2013 14:21
Lekarstwo na cukrzycę lekiem dla narkomanów - niedziela, 21 kwietnia 2013 14:19
Komentatorzy o legalizacji marihuany - niedziela, 17 lutego 2013 09:58

Narkomani z Pomorza dostaną metadon

PDFDrukujEmail

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Pełna desperacji walka osób uzależnionych od narkotyków o leczenie substytucyjne przyniosła efekty. Z Urzędu Marszałkowskiego dotarła do nas wczoraj informacja, że samorząd województwa pomorskiego zamierza uruchomić od 1 stycznia 2011 r. nową Poradnię Leczenia Uzależnień z programem leczenia substytucyjnego. Poradnia powstanie przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia i Współuzależnia od Alkoholu w Gdańsku.

- Są już zarezerwowane w NFZ środki na ten cel - twierdzi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Obecnie trwa procedura kontraktowania świadczeń w tym zakresie. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia w Gdańsku, w której prowadzona będzie terapia metadonowa, złożył ofertę do NFZ.

Metadon - substytut heroiny - zwany jest lekiem ostatniej szansy dla narkomanów. Wydawany jest jedynie tym uzależnionym, u których tradycyjne leczenie nie dało rezultatów. Stosuje się go na całym świecie, także w Polsce, gdzie do tej pory "białą plamą" na mapie leczenia substytucyjnego było Pomorze. W efekcie chcący się leczyć narkomani musieli jeździć po metadon do Świecia, Warszawy, a nawet Krakowa.

Brak miejsc leczenia substytucyjnego w Gdańsku był nawet przyczyną interwencji specjalnego wysłannika ONZ Ananda Grovera u prezydenta Pawła Adamowicza. Kilka tygodni temu grupa zdesperowanych narkomanów zaczęła składać do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe. Zapowiadali także złożenie pozwu zbiorowego przeciw NFZ.

Dorota Abramowicz
gdansk.naszemiasto.pl