UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) ->>

Reklama

W Portalu

Narkomani z Pomorza dostaną metadon PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
Pełna desperacji walka osób uzależnionych od narkotyków o leczenie substytucyjne przyniosła efekty. Z Urzędu Marszałkowskiego dotarła do nas wczoraj informacja, że samorząd województwa pomorskiego zamierza uruchomić od 1 stycznia 2011 r. nową Poradnię Leczenia Uzależnień z programem leczenia substytucyjnego. Poradnia powstanie przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnienia i Współuzależnia od Alkoholu w Gdańsku.

- Są już zarezerwowane w NFZ środki na ten cel - twierdzi Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Obecnie trwa procedura kontraktowania świadczeń w tym zakresie. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia w Gdańsku, w której prowadzona będzie terapia metadonowa, złożył ofertę do NFZ.

Metadon - substytut heroiny - zwany jest lekiem ostatniej szansy dla narkomanów. Wydawany jest jedynie tym uzależnionym, u których tradycyjne leczenie nie dało rezultatów. Stosuje się go na całym świecie, także w Polsce, gdzie do tej pory "białą plamą" na mapie leczenia substytucyjnego było Pomorze. W efekcie chcący się leczyć narkomani musieli jeździć po metadon do Świecia, Warszawy, a nawet Krakowa.

Brak miejsc leczenia substytucyjnego w Gdańsku był nawet przyczyną interwencji specjalnego wysłannika ONZ Ananda Grovera u prezydenta Pawła Adamowicza. Kilka tygodni temu grupa zdesperowanych narkomanów zaczęła składać do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe. Zapowiadali także złożenie pozwu zbiorowego przeciw NFZ.

Dorota Abramowicz
gdansk.naszemiasto.pl

Dodaj jako ulubiony (247) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Email

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Reklama

Reklama

Migawki

Co powinna wiedzieć rodzina alkoholika będącego na terapii. Gdy do Ośrodka leczenia uzależnień przyjeżdża rodzina leczącego się pacjenta należy wykorzystać to spotkanie w celu przekazania jej wielu cennych informacji. Najlepiej jeśli w obecności pacjenta terapeuta przekaże kilka niezbędnych informacji dla rodziny.
Masz problem z narkotykami zadzwoń telefon komórkowy 502 545 452 oraz infolinia 24 h : 0 801 000 532 lub napisz Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
 

Psycholog on-line

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Reklama

Facebook

R e k l a m a google

Migawki

Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? Na walkę z marihuaną państwo wydaje miliony złotych rocznie, miliony idą do kieszeni grup przestępczych, które hodują i dystrybuują używkę, najmniej wydajemy zaś na leczenie skutków używania. Zamiast zarabiać tracimy. Tymczasem zyski z legalnego obrotu marihuaną byłyby spore, nie tylko w wymiarze finansowym.  Szczegóły...

Dochody z prostytucji i handlu narkotykami będą wliczane do PKB
Od przyszłego roku Unia nałoży na wszystkie kraje obowiązek wliczania do PKB dochodów z szarej i czarnej strefy prostytucji i jej pochodnych, handlu narkotykami i przemytu. PKB wzrośnie, ale pieniądze pozostaną poza jurysdykcją państwa.
  Szczegóły...

Download NFSP!

Narkotykowe eksperymenty legislacyjne Dwanaście lat temu Portugalia wprowadziła bodajże największy na świecie legislacyjny eksperyment narkotykowy: depenalizację posiadania małych ilości narkotyków (2 g kokainy, 25 g marihuany i 5 g haszyszu) oraz karanie mandatem za przekroczenie wyznaczonego limitu… jak za parkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu. Dlaczego właśnie tam zdecydowano się na torowanie nowej drogi do dekryminalizacji narkotyków?   Szczegóły...