UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to) ->>

Reklama

W Portalu

Leczenie uzależnień od dopalaczy PDF Drukuj Email
Oceny: / 5
KiepskiBardzo dobry 
Wśród środków zmieniających świadomość, których zażywanie może wywołać uzależnienie, coraz bardziej popularne stają się dopalacze. Właściwie nie różnią się one niczym od narkotyków pod względem szkodliwości, nie są jedynie wpisane na listę substancji kontrolowanych w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uzależnienie od dopalaczy ma takie same skutki psychologiczne i społeczne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Masz problem z narkotykami zadzwoń telefon komórkowy 502 545 452 oraz infolinia 24 h : 0 801 000 532 lub napisz Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Wśród środków zmieniających świadomość, których zażywanie może wywołać uzależnienie, coraz bardziej popularne stają się dopalacze. Właściwie nie różnią się one niczym od narkotyków pod względem szkodliwości, nie są jedynie wpisane na listę substancji kontrolowanych w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uzależnienie od dopalaczy ma takie same skutki psychologiczne i społeczne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Skutki zdrowotne są jednak jeszcze nie do końca poznane, a raczej nie do końca poznano całe spektrum uszkodzeń, zaburzeń i powikłań wynikających z zażywania różnych dopalaczy.

Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą, taką samą jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Podczas rozwoju uzależnienia rozwijają się również psychologiczne mechanizmy uzależnienia, które nie pozwalają dostrzec postępującej choroby. Osoba zażywająca nie dostrzega negatywnych konsekwencji wynikających z brania, często pomija skutki psychiczne, w tym uzależnienie, skupiając się na dolegliwościach fizycznych. To, w połączeniu z brakiem rzetelnej wiedzy na temat dopalaczy powoduje, ze coraz więcej osób się od tych substancji uzależnia. Powoduje to, że coraz więcej osób uzależnionych od dopalaczy trafia do placówek zajmujących się leczeniem uzależnień. Wymagają one takiej samej pomocy i leczenia jak narkomani czy alkoholicy. Najbardziej właściwym i skutecznym sposobem na zatrzymanie rozwoju uzależnienia jest kompleksowe leczenie. Terapia uzależnienia rozpoczyna się przerwaniem zażywania i detoksykacją. Odtrucie powinno być prowadzone pod opieką lekarza, najlepiej w szpitalu lub placówce zajmującej się toksykologią.

Abstynencja jest niezbędnym warunkiem dalszego leczenia uzależnienia. Terapia uzależnienia od dopalaczy rozpoczyna się od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Najlepsze efekty przynosi realizacja programu terapeutycznego w warunkach stacjonarnych ze względu na stałą opiekę nad pacjentem i intensywność psychoterapii, pozwalających w krótszym czasie osiągnąć pożądane efekty. Stacjonarna terapia uzależnień powinna odbywać się w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. W przeciwieństwie do innych chorób, stacjonarna terapia uzależnień, nie jest przeznaczona jedynie dla szczególnie trudnych czy beznadziejnych przypadków. Terapia uzależnienia powinna się składać zarówno z terapii indywidualnej jak i grupowej. Kolejny etap leczenia uzależnienia od dopalaczy to terapia podtrzymująca lub uzupełniająca w warunkach ambulatoryjnych.

Bardzo ważnym elementem leczenia uzależnień jest uczestnictwo w grupach wsparcia, np. mityngach Wspólnoty NA i realizacja Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Narkomanów. Podczas psychoterapii uzależnienia osoba uzależniona może dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Zmiany zachodzące w trakcie terapii powinny dotyczyć zarówno postaw, przekonań, zachowań, przyzwyczajeń jak i relacji z innymi, sposobów reagowania, przeżywania i myślenia. Osoba uzależniona w trakcie leczenia powinna pracować nad poznaniem i zrozumieniem swojej choroby oraz rozpocząć pracę nad jej zaakceptowaniem.

Dzięki terapii uzależnień uzależniony może także uwierzyć, że możliwe jest życie bez środków zmieniających świadomość. Niezwykle ważnym elementem leczenia jest zdobycie przez osobę uzależnioną wiedzy na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji i wpływu na wszystkie sfery życia. Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą, nie leczone postępuje i rozwijając się przechodzi przez kolejne fazy rozwoju uzależnienia. Tak samo w terapii uzależnienia od dopalaczy, aby osiągnąć sukces i osiągnąć trzeźwość należy przejść przez wszystkie kolejne etapy zdrowienia.

Olga Dylewska

Dodaj jako ulubiony (254) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Email

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Reklama

Reklama

Migawki

Narkomania nie jest ani zjawiskiem nowym, ani jednowymiarowym. Z punktu widzenia medycyny narkomania jest problemem zdrowotnym, bowiem niesie za sobą poważne ryzyko dla zdrowia publicznego, szczególnie w kontekście chorób infekcyjnych (HIV, żółtaczka, choroby weneryczne). Ma on także swój kontekst gospodarczy, prawny (również kryminogenny), czy kulturowy (subkultury młodzieżowe, moda na narkotyki).
 

Psycholog on-line

Jeśli przeżyłeś tragedię i nie wiesz, co ze sobą zrobić. Jeśli masz jakikolwiek problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić. Jeśli stoisz przed podjęciem ważnej decyzji i chciałbyś lepiej poznać siebie i swoje potrzeby i upewnić się w obranym kierunku Twojego życia, napisz do naszego psychologa on-line

Porady naszego psychologa udzielane są bezpłatnie.

Reklama

Facebook

R e k l a m a google

Migawki

Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? Na walkę z marihuaną państwo wydaje miliony złotych rocznie, miliony idą do kieszeni grup przestępczych, które hodują i dystrybuują używkę, najmniej wydajemy zaś na leczenie skutków używania. Zamiast zarabiać tracimy. Tymczasem zyski z legalnego obrotu marihuaną byłyby spore, nie tylko w wymiarze finansowym.  Szczegóły...

Dochody z prostytucji i handlu narkotykami będą wliczane do PKB
Od przyszłego roku Unia nałoży na wszystkie kraje obowiązek wliczania do PKB dochodów z szarej i czarnej strefy prostytucji i jej pochodnych, handlu narkotykami i przemytu. PKB wzrośnie, ale pieniądze pozostaną poza jurysdykcją państwa.
  Szczegóły...

Download NFSP!

Narkotykowe eksperymenty legislacyjne Dwanaście lat temu Portugalia wprowadziła bodajże największy na świecie legislacyjny eksperyment narkotykowy: depenalizację posiadania małych ilości narkotyków (2 g kokainy, 25 g marihuany i 5 g haszyszu) oraz karanie mandatem za przekroczenie wyznaczonego limitu… jak za parkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu. Dlaczego właśnie tam zdecydowano się na torowanie nowej drogi do dekryminalizacji narkotyków?   Szczegóły...