Ostatnie wiadomości:
Ile pieniędzy tracimy przez marihuanę? - sobota, 10 sierpnia 2013 07:59
Narkotykowe eksperymenty legislacyjne - poniedziałek, 08 czerwca 2015 00:00
Pomoc MOPS nie zawsze skuteczna - niedziela, 02 czerwca 2013 14:21
Lekarstwo na cukrzycę lekiem dla narkomanów - niedziela, 21 kwietnia 2013 14:19
Komentatorzy o legalizacji marihuany - niedziela, 17 lutego 2013 09:58

Leczenie uzależnień od dopalaczy

PDFDrukujEmail

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
Wśród środków zmieniających świadomość, których zażywanie może wywołać uzależnienie, coraz bardziej popularne stają się dopalacze. Właściwie nie różnią się one niczym od narkotyków pod względem szkodliwości, nie są jedynie wpisane na listę substancji kontrolowanych w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uzależnienie od dopalaczy ma takie same skutki psychologiczne i społeczne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.
Masz problem z narkotykami zadzwoń telefon komórkowy 502 545 452 oraz infolinia 24 h : 0 801 000 532 lub napisz Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Wśród środków zmieniających świadomość, których zażywanie może wywołać uzależnienie, coraz bardziej popularne stają się dopalacze. Właściwie nie różnią się one niczym od narkotyków pod względem szkodliwości, nie są jedynie wpisane na listę substancji kontrolowanych w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uzależnienie od dopalaczy ma takie same skutki psychologiczne i społeczne jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Skutki zdrowotne są jednak jeszcze nie do końca poznane, a raczej nie do końca poznano całe spektrum uszkodzeń, zaburzeń i powikłań wynikających z zażywania różnych dopalaczy.

Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą, taką samą jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Podczas rozwoju uzależnienia rozwijają się również psychologiczne mechanizmy uzależnienia, które nie pozwalają dostrzec postępującej choroby. Osoba zażywająca nie dostrzega negatywnych konsekwencji wynikających z brania, często pomija skutki psychiczne, w tym uzależnienie, skupiając się na dolegliwościach fizycznych. To, w połączeniu z brakiem rzetelnej wiedzy na temat dopalaczy powoduje, ze coraz więcej osób się od tych substancji uzależnia. Powoduje to, że coraz więcej osób uzależnionych od dopalaczy trafia do placówek zajmujących się leczeniem uzależnień. Wymagają one takiej samej pomocy i leczenia jak narkomani czy alkoholicy. Najbardziej właściwym i skutecznym sposobem na zatrzymanie rozwoju uzależnienia jest kompleksowe leczenie. Terapia uzależnienia rozpoczyna się przerwaniem zażywania i detoksykacją. Odtrucie powinno być prowadzone pod opieką lekarza, najlepiej w szpitalu lub placówce zajmującej się toksykologią.

Abstynencja jest niezbędnym warunkiem dalszego leczenia uzależnienia. Terapia uzależnienia od dopalaczy rozpoczyna się od kilkutygodniowego intensywnego programu terapeutycznego. Najlepsze efekty przynosi realizacja programu terapeutycznego w warunkach stacjonarnych ze względu na stałą opiekę nad pacjentem i intensywność psychoterapii, pozwalających w krótszym czasie osiągnąć pożądane efekty. Stacjonarna terapia uzależnień powinna odbywać się w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. W przeciwieństwie do innych chorób, stacjonarna terapia uzależnień, nie jest przeznaczona jedynie dla szczególnie trudnych czy beznadziejnych przypadków. Terapia uzależnienia powinna się składać zarówno z terapii indywidualnej jak i grupowej. Kolejny etap leczenia uzależnienia od dopalaczy to terapia podtrzymująca lub uzupełniająca w warunkach ambulatoryjnych.

Bardzo ważnym elementem leczenia uzależnień jest uczestnictwo w grupach wsparcia, np. mityngach Wspólnoty NA i realizacja Programu Dwunastu Kroków Anonimowych Narkomanów. Podczas psychoterapii uzależnienia osoba uzależniona może dokonać szeregu zmian niezbędnych do utrzymania trzeźwości. Zmiany zachodzące w trakcie terapii powinny dotyczyć zarówno postaw, przekonań, zachowań, przyzwyczajeń jak i relacji z innymi, sposobów reagowania, przeżywania i myślenia. Osoba uzależniona w trakcie leczenia powinna pracować nad poznaniem i zrozumieniem swojej choroby oraz rozpocząć pracę nad jej zaakceptowaniem.

Dzięki terapii uzależnień uzależniony może także uwierzyć, że możliwe jest życie bez środków zmieniających świadomość. Niezwykle ważnym elementem leczenia jest zdobycie przez osobę uzależnioną wiedzy na temat uzależnienia, jego objawów, przebiegu, konsekwencji i wpływu na wszystkie sfery życia. Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą, nie leczone postępuje i rozwijając się przechodzi przez kolejne fazy rozwoju uzależnienia. Tak samo w terapii uzależnienia od dopalaczy, aby osiągnąć sukces i osiągnąć trzeźwość należy przejść przez wszystkie kolejne etapy zdrowienia.

Olga Dylewska